تعمیر یخچال در نسیم شهر

تعمیر یخچال در نسیم شهر، توسط تکنسین‌ها و کارشناسان خبره و مجرب سامی سرویس در حوزه تعمیرات یخچال و انواع مدل‌های آن، انجام می‌گیرد. تمامی خدمات به‌منظور تسهیل و راحتی همشهریان، در منزل یا محل کار انجام می‌شود.

حمل و جابه‌جایی وسیله سنگینی مانند یخچال جهت تعمیر، همیشه دردسرساز است. ازاین‌رو انجام خدمات تعمیر یخچال در محل، برای برخی سرویس‌کاری‌های ساده برای مشتری، از نظر هزینه و زمان بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. در این مقاله به برخی از متداول‌ترین خرابی‌های یخچال، عیب‌یابی، نحوه تمیزکردن آن و نیز برخی نکات مهم به‌منظور افزایش عمر یخچال اشاره خواهیم کرد.

تعمیر یخچال در نسیم شهر

رایج‌ترین موارد خرابی یخچال

یخچال و یخچال فریزر به دلایل مختلفی ممکن است خراب شود. برخی از خرابی‌ها در بین تمام یخچال‌ها رایج‌تر است. بروز این خرابی‌ها و یافتن علت خرابی و راهکار برای تعمیر آن، مهارت بالایی می‌طلبد.

تکنسین‌ها و متخصصین ما در زمینه تعمیر یخچال در نسیم شهر، تمامی دوره‌های تشخیص و عیب‌یابی را گذرانده و با تشخیص خرابی، کار تعمیر را دراسرع‌وقت انجام می‌دهند. اما رایج‌ترین موارد خرابی یخچال:

 1. عدم برودت و سرمای یخچال
 2. سروصدای زیاد یخچال
 3. خرابی و فاسد شدگی لاستیک‌های دور درب یخچال
 4. داغ‌کردن زیاد موتور یخچال
 5. فریزر یخچال یخ نمی‌بندد؟
 6. چرا یخچال برفک می‌زند؟
 7. کارنکردن موتور یخچال
 8. فن یخچال کار نمی‌کند.
 9. یخچال روشن نمی‌شود.

نحوه عیب‌یابی یخچال

ممکن است در یخچال را باز کنید و متوجه شوید تمام مواد غذایی شما خراب و فاسد شده‌اند. یخچال به‌اندازه کافی سرد نیست یا اصلاً سرمایی از داخل یخچال احساس نمی‌کنید. گاهی با یک نگاه متوجه ایراد یخچال خواهید شد؛ ولی قادر به تعمیر آن نیستید. زیرا این کار به تخصص و مهارت کافی نیاز دارد. ممکن است اصلاً متوجه علت خرابی یخچال نشوید و نیاز به کمک یک تکنسین مجرب داشته باشید.

کارشناسان تعمیر یخچال در نسیم شهر، به‌خوبی به تمام عیوب و ایرادات یخچال و حل مشکل آن، اشراف کامل دارند. در ادامه به برخی مشکلات یخچال اشاره می‌کنیم. شما با اطلاع از این ایرادات و نحوه رفع آنها، می‌توانید در برخی هزینه‌های نسبی تعمیر یخچال صرفه‌جویی کنید.

 1. بررسی چگونگی خرابی یخچال

گاهی یخچال به طور ناگهانی از کار می‌افتد. برای تشخیص این عیب، چند راه‌حل پیشنهادی به شما ارائه می‌دهیم:

 • دقت کنید دوشاخه یخچال به برق وصل است: اولین و مهم‌ترین مسئله در بررسی خرابی یخچال، اتصالات آن به برق است. اگر یخچال از مکان اولیه خود و با دیوار فاصله زیادی گرفته، آن را به مکان اولیه انتقال داده و در حالت ثابت و پایدار، اتصال دوشاخه آن را به برق بررسی کنید. چنانچه هرگونه اثری از خراش و لختی سیم، گره‌خوردگی و کاهش اندازه سیم رخ داده باشد، حتماً با تکنسین تعمیر یخچال در نسیم شهر، تماس بگیرید. هیچگاه به طور سرخود، اقدام به تعویض سیم یا دوشاخه یخچال نکنید.
 • دوشاخه یخچال را به برق مستقیم و بدون واسط وصل کنید: اگر برق یخچال از طریق سیم رابط، تأمین می‌شود، آن را حذف کرده و دوشاخه یخچال را به برق مستقیم بدون واسط وصل کنید. اگر مشکل روشن‌نشدن یخچال شما حل شد، پس خرابی و علت روشن‌نشدن یخچال، از سیم رابط است و باید آن را عوض کنید.
 • تست یک دستگاه برقی با سیم ورودی یخچال: برای اینکه به این مسئله پی ببرید که علت کارنکردن یخچال از برق ورودی است یا نه یک دستگاه برقی دیگر را به پریز برق یخچال وصل کنید. اگر آن دستگاه کار نکرد، پس فیوز برق یا جعبه مدار برق دچار اشکال شده است.
 • وصل کردن دوشاخه یخچال به یک ورودی جریان برق دیگر: راه‌حل دیگر برای تشخیص و اطمینان از خرابی پریز برق یا یخچال، اتصال دوشاخه یخچال به یک پریز برق دیگر است. اگر یخچال شما با اتصال به یک پریز دیگر، شروع به کار کرد، پس متوجه می‌شوید که خرابی از پریز قبلی بوده است.جهت تست و امتحان خرابی پریز برق، باید از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر طریقه و روش کارکردن با مولتی متر  را بلد نیستید، از یک تکنسین حرفه‌ای برق در این زمینه کمک بخواهید.
 • قطع و وصل کردن جریان برق یخچال: برای مدت زمانی برق یخچال را ریست کنید. به این صورت که جریان برق ورودی یخچال را از جعبه مدار برق و فیوز برق قطع کنید. سپس بعد از چند دقیقه، مجدد آن را وصل کنید. این حالت مشابه زمانی است که کامپیوتر یا موبایل خود را ریست می‌کنید.
تعمیرات یخچال در اندیشه

2. علت خرابی یخچال با وجود چراغ روشن آن

 • چک‌کردن عقربه یخچال: عقربه دماسنج یخچال را بچرخانید، اگر با چرخاندن دماسنج احساس گرما کردید، به این معنا که یخچال روشن است. دماسنج‌های فریزر را نیز امتحان کنید. در بعضی مواقع دمای پایین و سرمای فریزر، مانع از احساس گرمای دماسنج یخچال می‌شوند. دمای داخل یخچال، باید بین 3 تا 4 درجه و دمای فریزر بین 15- و 18- درجه سانتیگراد باشد.
 • اطمینان از گردش درست جریان هوا در داخل یخچال: این مورد به جریان موتور یخچال بستگی دارد. برای اینکه موتور یخچال عملکرد بهتری از خود نشان دهد، لازم است یخچال بین 5 تا 10 سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد.
 • تمیزکردن لوله‌های کندانسور: لوله‌های پشت یخچال یا کویل کندانسور را سالیانه یک‌بار با فرچه تمیز کنید. این تجهیزات وظیفه خنک‌کنندگی و ایجاد برودت و سرمای یخچال را برعهده دارند. این بخش مهم از یخچال، در صورت خرابی نیاز به تعویض و نو شدن دارند. تشخیص عیب‌وایراد و الزام به تعویض، نیاز به تخصص و مهارت ویژه‌ای دارد. تکنسین‌ها و متخصصین مجرب ما در مجموعه تعمیر یخچال در نسیم شهر، با دانش و مهارت خاص خود، دراسرع‌وقت کار تعویض لوله‌های کندانسور را برای شما انجام می‌دهند.

3. عدم برودت و سرمای درون یخچال

 • از سالم‌بودن درب یخچال خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار یک برگه 4A بین درب یخچال و یخچال قرار داده و سپس آن را به سمت بیرون بکشید. اگر در حالت کشیدن، اصطکاکی احساس کردید، به این معنی است که درب یخچال سالم است. این کار را روی تمام قسمت‌های درب یخچال انجام دهید. چنانچه متوجه اصطکاک در یکی از قسمت‌های یخچال نشدید، به این معنی است که لاستیک‌های درب یخچال خراب و پوسیده شده‌اند و باید نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.
 • تمامی اجزای داخلی یخچال، اعم از تایمر، سوئیچ درب، فن اپراتور و ترموستات یخ را با استفاده از مولتی متر تست کنید. جریان برق و اتصالات آن را بادقت تمام وارسی کرده و علت خرابی را پیدا کنید.
 • دماسنج یخچال و فریزر را با هم چک کنید. از دمای داخل یخچال بین 3 تا 4 درجه و دمای فریزر بین 15- و 18- اطمینان حاصل کنید.
 • هرگونه منافذ بین فریزر و یخچال را به‌دقت بررسی کنید. لوله‌های تخلیه که از آنها برای خارج‌کردن یخ استفاده می‌کنید، نیز باید وارسی شوند. زیرا مواد زائد و اضافی باعث ایجاد اختلال در سرمای یخچال می‌شوند.

تمامی موارد گفته شده در بالا جهت سهولت و تسریع در امر خدمات تعمیر یخچال در نسیم شهر، آموزش داده می‌شود. اگر انجام این موارد برای شما، چالش‌برانگیز و مشکل است، و یا جهت تعمیر لباسشویی در شهریار با تعمیرکاران ما جهت ارائه بهتر خدمات تماس بگیرید.

4. بررسی یخچال در حالت روشن

 • عوامل مختلفی باعث ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی یخچال می‌شوند. اگر در یک محیط مرطوب زندگی می‌کنید و یخچال بدون هیچ دلیل مشخصی، دچار نقص شده، دمای آن را کاهش دهید. با این کار شرایط فعلی محیطی، هیچ‌گونه تأثیری روی یخچال نخواهند داشت. برای بهره‌گیری از نتیجه این کار، باید یک روز کامل یا بیشتر منتظر تغییرات باشید.
 • به طور مرتب یخ‌ها یا برفک‌های داخل یخچال را بزدایید. برای این کار یخ‌زدا را روشن کرده و کویل کندانسور را تمیز کنید. اگر کویل کندانسور تمیز نشود، این دستگاه قادر نخواهد بود، گرما را در داخل یخچال پخش و به جریان درآورد. در نتیجه سرمای مداوم و بیش از حد تولید می‌کند. در صورت خرابی یخ‌زدا، کویل اپراتور سرمای زیادی تولید می‌کند.
 • درب انواع یخچال‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانع از خروج سرما از آن به بیرون می‌شود. این کار باعث می‌شود مواد غذایی سالم و خنک باقی بمانند. درصورتی‌که درب یخچال دچار نقص و ایراد شود، سرمای درون یخچال به بیرون هدایت می‌شود و برعکس گرمای محیط به داخل یخچال وارد می‌شود. این فرایند به طور مداوم، موجب بالارفتن کارکرد موتور یخچال در جهت تولید سرمای بیشتر می‌شود. در نهایت حجم فشار و کار زیاد یخچال، منجر به استهلاک موتور و افزایش مصرف انرژی برق خواهد شد.

برای تشخیص خرابی لاستیک‌ها دور درب یخچال، از تست برگه کاغذ در نکات گفته شده قبلی، استفاده کنید. اگر مطمئن شدید که لاستیک‌ها فرسوده و خراب شده‌اند، برای تعویض آنها سریعاً اقدام کنید. جهت تعویض لاستیک‌های دور درب یخچال، حتماً از تکنسین‌های تعمیر یخچال در نسیم شهر، کمک بخواهید.

 • تمیزکردن کویل کندانسور، موجب افزایش طول عمر یخچال و بهبود عملکرد آن می‌شود. حتماً سالی یک‌بار این کار را انجام دهید.
 • تمام اجزای یخچال را از نظر اتصالات برق، چک کنید. با استفاده از یک مولتی متر، برق و اتصالات فن اپراتور، تایمر یخ‌زدا، موتور کمپرسور را تست کنید. فقط اتصال در یکی از این بخش‌ها، می‌تواند عملکرد کل یخچال را دچار اختلال کند.
 • از یک ابزار سالم و ایمن، جهت چک‌کردن جریان ورودی برق به یخچال استفاده کنید. ولتاژ ورودی برق یخچال، باید بین 108 تا 121 وات باشد.

5. بررسی و علت نشتی یخچال

 • تراز نبودن یخچال با سطح زمین، مشکلات زیادی برای یخچال به وجود می‌آورد. یکی از این معضلات و خرابی‌ها، نشت آب در یخچال است. به‌طورکلی یخچال باید روی کف آشپزخانه، به طور مسطح قرار بگیرد تا عملکرد درستی از خود نشان دهد. اگر یخچال شما روی سطح شیب‌دار قرار دارد یا پایه‌های آن با هم تراز نیستند، سریعاً برای تراز و مسطح کردن آن با کف زمین، اقدام کنید. قبل از جابه­جایی و ترازکردن، یخچال را از برق بکشید. سپس از قسمت بالا برای جابه‌جایی آن استفاده کنید. می‌توانید از وسایل دیگر برای ترازکردن و جلوگیری از لرزش و تکان‌های مداوم یخچال نیز استفاده کنید.
 • گاهی مخزن و لوله مویی یخچال، مملو از آب شده و به کف آشپزخانه سرریز می‌کند. حداقل سالی یک‌بار مخزن یخچال را تخلیه کنید تا چنین اتفاقی برای شما رخ ندهد. در این حالت تمام مواد زائد از یخچال خارج می‌شوند. ممکن است در هنگام تخلیه، آب از لوله‌ها خارج نشود. در این صورت لوله‌های یخچال مسدود شده‌اند که باید لوله‌ها سرویس شوند. تکنسین‌های کارآزموده ما در مرکز تعمیر یخچال در نسیم شهر، این کار را با استفاده از فشار هوا انجام می‌دهند. اگر خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید، از یک سرنگ حاوی مواد سفیدکننده یا جوش شیرین برای سرویس‌کاری لوله‌ها کمک بگیرید. هنگام سرویس‌کاری، یخچال را از برق بکشید.
 • فیلترهای آب یخچال را به طور مرتب و طبق دستورالعمل دفترچه یخچال چک و تمیز کنید. همچنین از قرارگیری آن در محل خود، به طور صحیح اطمینان حاصل کنید. زیرا جابه‌جایی فیلتر از محل اصلی خود، موجب نشتی آب یخچال می‌شود. قبل از جای‌گذاری فیلتر در جای خود، جریان برق یخچال را قطع کنید. اگر فیلتر دچار گرفتگی شده بود، باید برای تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید.

علت سروصدا و لرزش یخچال

دلایل مختلفی می‌تواند موجب لرزش و تق و تق کردن یخچال شود. از جمله علل سرو صدای یخچال:

 • خرابی لولای درب یخچال
 • صدای پره‌های یخچال در اثر برخورد با یخ و برفک درون یخچال
 • انباشته‌شدن خاک روی دستگاه مبرد یخچال یا کویل کندانسور
 • صدای بوق‌زدن یخچال در اثر بالارفتن دمای داخل آن
 • ذوب‌شدن یخ و برفک و چکه‌کردن آن به سینی درون یخچال
 • لرزش یخچال در اثر وسایلی که بالای یخچال گذاشته می‌شود یا برخی تزئینات آهنربایی روی درب آن
 • صدای بلند موتور یا کمپرسور یخچال در اثر خرابی
 • راه‌یافتن روغن درون موتور یخچال به اپراتور کندانسور
 • صدایی شبیه قولنج شکستن در یخچال‌های نوفراست یا بدون برفک

برخی سروصداها و لرزش‌های یخچال مانند لرزش در اثر وسایل بالای آن یا صدای چکه آب، در اثر ذوب‌شدن یخ‌ها کاملاً طبیعی است و نباید نگران بود. اما برخی دیگر مانند صدای ناهنجار درب و لولاهای آن یا صدای قل‌قل آب که ناشی از راه‌یافتن روغن کمپرسور به لوله‌های کندانسور است، باید اقدامات تخصصی انجام گیرد. در مورد دوم نیاز است که گاز درون لوله‌ها مجدد شارژ شود. انجام این کار در حیطه کار تکنسین و متخصصین تعمیر یخچال در نسیم شهر است. توجه داشته باشید شارژ روغن کمپرسور برای تمام یخچال‌ها توصیه نمی‌شود. تشخیص درست و دقیق آن، باید توسط تعمیرکاران مجرب و کارآزموده انجام شود.

نحوه تمیزکردن یخچال

هیچگاه برای تمیزکردن یخچال از شلنگ آب استفاده نکنید. بیرون یخچال را با استفاده از ترکیب ملایم آب و یک شوینده، بشویید. سپس با یک دستمال خشک، کف شوینده را از روی آن بزدایید.

برای شستن داخل یخچال نیز از همین محلول یا ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید. بعد از پاک‌کردن کامل یخچال، با یک دستمال خشک آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید بعد از شستن و تمیزکردن یخچال، بلافاصله آن را روشن نکنید. بلکه درب یخچال و فریزر را به مدت چند ساعت باز نگهدارید تا فضای داخل آن، به طور کامل خشک شود. سپس مواد غذایی را در آن جای دهید.

نکات مهم جهت افزایش طول عمر یخچال

ما در مرکز تعمیر یخچال در نسیم شهر، نکاتی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که با رعایت آنها، کارایی و طول عمر یخچال خود را افزایش دهید:

 1. یخچال باید از پشت و اطراف به‌اندازه 10 سانتی‌متر از دیوار و کابینت آشپزخانه فاصله داشته باشد.
 2. هیچ وقت درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذارید.
 3. یخچال باید از اجاق‌گاز، فر، مایکروویو و هر وسیله حرارتی دیگر فاصله داشته باشد.
 4. جابه‌جایی یخچال از قسمت بالا و ایستاده انجام گیرد. موتور در قسمت پایین و رأس یخچال در بالا قرار بگیرد.
 5. برای یخ‌زدایی فریزر یا خارج‌کردن برفک یخچال، از وسایل نوک‌تیز استفاده نکنید.
 6. غذاهای گرم و داغ را در یخچال نگذارید. بعد از خنک‌شدن، آن در یک ظرف دربسته گذاشته و سپس به یخچال منتقل کنید.
 7. حتماً یخچال را در محلی ثابت و بدون لرزش، تراز کنید.
 8. کندانسور یا لوله‌های مشکی پشت یخچال را سالیانه یک‌بار با دستمال تمیز و خشک، گردگیری و تمیز کنید.

هزینه تعمیر یخچال در نسیم شهر

عوامل مختلفی در تعیین قیمت و هزینه تعمیر یخچال در نسیم شهر، مؤثر هستند. مقدار خرابی، برند یخچال، نوع آسیب و قطعه خراب شده از جمله این فاکتورها هستند که هزینه تعمیر یخچال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

طبیعی است تعمیر و تعویض قطعات یخچال ایرانی، ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر از یخچال‌هایی با برند خارجی است. یخچال دوقلو به دلیل پیچیدگی‌های آن، هزینه بیشتری می‌طلبد. یخچال‌های صنعتی نیز به دلیل تخصصی بودن آن، هزینه تعمیر و تعویض قطعات آن بیشتر از سایر یخچال‌ها است.

تعمیر یخچال‌های قدیمی نیز مشکل است. به‌خصوص که تعمیر برخی قطعات، برای تعمیرکار امکان‌پذیر نیست و قطعه جدیدی باید جایگزین شود. در این صورت هزینه تعمیر و سرویس یخچال، بیشتر نیز خواهد بود.

هر چه میزان آسیب‌دیدگی قطعات یخچال بیشتر باشد، مسلماً هزینه تعمیر نیز بیشتر خواهد بود. همچنین تعمیر و تعویض برخی قطعات، انواع یخچال‌ها پیچیده‌تر و تخصصی‌تر است. به‌عنوان‌مثال هزینه تعمیر برد و فن یخچال گران‌تر و بیشتر از تعویض لولا و هیتر آن است.

گاهی هزینه تعمیر و تعویض قطعات یخچال، آن‌قدر بالاست که متخصصین پیشنهاد خرید یخچال یا فریزر نو به شما می‌دهند.

جمع‌بندی

تعمیر یخچال در نسیم شهر، به‌منظور تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان و در منزل و محل کار انجام می‌شود. تکنسین‌ها و تعمیرکاران مجرب و متخصص سامی سرویس ، بعد از ثبت درخواست شما دراسرع‌وقت و باکیفیت بالا، اقدام به تعمیر یخچال و فریزر شما خواهند کرد. به‌طورکلی جابه‌جایی وسیله خانگی سنگینی مانند یخچال، با دردسرهایی همراه است. خدمات مرکز ما به‌منظور راحتی شما و کاهش صدمات به یخچال، کاهش هزینه حمل‌ونقل در محل انجام می‌شود. جهت جلوگیری از خرابی یخچال، حتماً نکات ایمنی را در مورد آن رعایت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای